Nav view search

Navigation

Сценарій виховного заходу до Всеукраїнського Дня козацтва "Козацтво в наших серцях"

Тема: Козацька слава в наших серцях!

Мета: виховати гідного громадянина своєї країни, розширити знання учнів про історію козацтва, сприяти розвитку пізнавального інтересу, необхідність збереження культурної спадщини своєї Батьківщини, важливість збереження патріотичного духу у кожного учня.

Обладнання: читальна зала бібліотеки прикрашена національними символами України, прапор України, виставка присвячена учням нашого ліцею, які загинули в зоні АТО, свічка, проектор, комп’ютер, записи музики, записи фільму, екран, мультимедійна презентація, відеоролики.

Місце проведення: читальна зала бібліотеки

Час проведення: 45 хвилин

Дата проведення: 22.10.2014

 

Бібліотекар

Доброго дня шановні гості!

 

Дьомін Дмитро гр. 14

Ми раді вітати Вас у цьому залі. Сьогодні ми зібралися тут, щоб краще пізнати нашу Батьківщину, та дізнатися про цікаві сторінки з історії козацтва.

 

Бібліотекар

Тема сьогоднішньої виховної години – «Козацька слава в наших серцях!». Ми хочемо розпочати наш захід наступними рядками про Україну. (Вірш «Моя Україна»), читають Приліпко Анастасія та Лапчік Наталія

 

Приліпко Настя гр.19

Моя Україна

На світі багато чудових країн,
Мені наймиліша, найкраща країна,
Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна моя Україна.

Ти з давніх віків непокірна була
І волю свою боронила невпинно.
Нарешті збулося - її здобула
Звитяжна моя Україна.

На землях твоїх неозорих степів
Живе працьовита і чесна родина,
Хвилюється колосом стиглих хлібів
Моя золота Україна.

 

Лапчік Наталія гр. 19

В садах і дібровах в вечірні часи
Чарує нас пісня дзвінка солов'їна
І чути співочі дівчат голоси, -
Пісенна моя Україна.

Тепер ще не легко живеться тобі,
Є в тому, мабуть, особлива причина.
Та все подолає в тяжкій боротьбі
Незламна моя Україна.

Квітуй, мов калина, над плесами вод,
Будь в дружбі і праці міцна та єдина.
Хай буде щасливим твій вільний народ,
Прекрасна моя Україно!


Дьомін Дмитро

Щоб правильно орієнтуватися в житті, щоб бути освідченою людиною треба знати минуле свого народу, його історію. У минулому українського народу було неповторне і легендарне явище – Запорозька Січ. Січ стала місцем, де формувалися воєнні таланти, де карбувалися сталеві характери, а також виховувалися гармонійно розвинені особистості.

Смiливi й волелюбнi козаки стали гордiстю України. Не випадково всi вiдомi повстання проти соцiальної несправедливостi пов'язанi саме з козацтвом, яке стало захисником i оборонцем усього народу.

 

Бібліотекар

На кiнець XV столiття бiля днiпровських порогiв зiбралося з усiх усюди України чимало козацького люду, який став вести прикордонну службу. Бiльшiсть їхнього часу минала в походах i боях. Тому воєнне мистецтво козакiв завжди було на високому рiвнi.

 

Дьомін Дмитро

Ми з вами живемо на славній землі і повинні знати про славні діла своїх предків – запорожців. Переконаність у надзвичайно важливій ролі козацтва в історії України – це одна з тих небагатьох істин, яка не викликає сумніву у людей з різними, навіть протилежними поглядами на політику, ідеологію та історію.

 

Бібліотекар

Козацтво – це не лише суспільний стан з особливим способом життя, не лише самобутнє військове формування, козацтво було неповторною моделлю суспільного розвитку з оригінальним соціально – політичним устроєм, своєрідним побутом, традиціями, етичними і правовими нормами та інститутами, культурою, фольклором.

 

Дьомін Дмитро

Із козацтвом пов'язана і величезна кількість специфічних термінів та виразів, це надзвичайно широкий у своїх вимірах і різноманітний у проявах світ – загадковий і привабливий. Він завжди притягував до себе небайдужих і творчих людей.

 

Бібліотекар

День українського козацтва встановлений Указом Президента України в 1999 році. Це свято відзначається щорічно 14 жовтня – у день Покрови Пресвятої Богородиці. А Указом Президента України від 2014 року в цей день тепер відзначається ще й День Захисника України.

 

Дьомін Дмитро

Понад 500 років тому в українських степах за Дніпровськими порогами поселилися перші козаки. Близько 300 років охороняли вони Україну від турків, татар та інших ворогів. Багато славних синів увійшли в історію. Це й Петро Сагайдачний і Іван Сірко і Северин Наливайко і звичайно Богдан Хмельницький.

 

Бібліотекар

Козаччина: найлегендарнiше минуле українського народу, його святиня. Синонiм свободи, людської й нацiональної гiдностi, лицарської доблестi, високого благородства, талановитостi. Навiть у наш час, якщо хочуть пiдкреслити вроду людини, її кращi риси, то говорять, що "вiн (або вона) козацького роду". А щоб пiдкреслити чоловiчi якостi юнака чи хлопчика – говорять "гарний козак". У ті далекі часи слава предків наших, відважних запорозьких козаків, гриміла по всьому світу.


Дьомін Дмитро

Одним із перших місць розташування козаків був острів Хортиця. Де у 1553 році Дмитро Вишневецький (Байда) заснував Першу Запорозьку Січ. Далеко в глибинах віків народжувалась бурхлива історія острова Хортиця.

Хортиця!.. Співуча, легендарна, героїчна!.. Яких тільки образних слів не добирає народ, щоб висловити захоплення цією славною землею!

Овіяна легендами далекого минулого, сповнена героїки часів запорізького козацтва, Хортиця завжди буде близькою і дорогою українському народу.

 

Бібліотекар

Хортиця була колискою запорізького козацтва. Не в затишку біля домашнього вогнища, не під дзвін золотої бджоли, а під гарячий свист петлі татарського ординця і зловісний блиск турецького ятагана в орлиних гніздах Запорізької Січі народжувався героїчний епос острова Хортиця.


Дьомін Дмитро

Історики по-різному пояснюють назву Хортиці. Одні дотримуються думки, що назва пішла від давньослов’янського бога Хорса, інші – що це назва від слова «хорт» - борзий собака. А переважна більшість мають думку, що назва від татарсько-половецького слова «орт» - середній, розташований між протоками.


Бібліотекар

На рубежі 15-16 століть у соціально-економічному житті України відбулося масове закріпачення селян. Вони тікали в незаселені місця південних степів і ставали вільними людьми.

Козак у перекладі з тюркської – «вільна людина».


Дьомін Дмитро

Житло козаків було обнесено земляним валом та міцним дерев’яним тином – «засіком», звідси і пішла назва «Січ».


Бібліотекар

Як відомо на Січ жінок не пускали.

Але в пониззі Дніпра, там, де переплітаються пряні пахощі Великого Лугу і веселий спів пташок, жили сімейні козаки – гречкосії.

Через те, що жінок не допускали на Січ, козакам самим доводилось займатися домашнім господарством, хоч вони і були з ним мало знайомі. Та все у них виходило добре, бо були вони кмітливими у домашньому побуті. А ще вони були дуже винахідливими. За відсутності металевого посуду примудрялися варити собі страву у дерев'яних корцях, підкидаючи безупинно, один за одним, у корець розжарені на вогні камені, доки не закипала залита в посудину вода.

 
Дьомін Дмитро

Будучи поетами і мрійниками в душі, запорожці завжди вибирали наймальовничіші і найкрасивіші місця для своєї тимчасової і вічної оселі, залазили на високі скелі, усамітнювались у лісових пущах, піднімалися на високі кургани, з висоти пташиного лету, милувалися краєвидами й віддавалися полону тихих дум і піднесених роздумів.


Бібліотекар

Будучи справжніми цінувальниками пісень, дум і рідної музики, запорожці любили послухати своїх сліпців – кобзарів, нерідко самі складали пісні та думи і бралися за кобзу.


(Пісня Кобзаря)

 
Дьомін Дмитро

У товариствi запорожцiв понад усе цiнувалися смiливiсть, кмiтливiсть, добре серце i, звичайно ж, почуття гумору, яким було пронизано все життя Сiчi. Вiдомий дослiдник козацтва Дмитро Яворницький писав: "З природних якостей, властивих справжньому українцевi, запорожцi вiдзначались умiнням майстерно розповiдати, вмiли пiдмiчати смiшнi риси в iнших i передавати їх у жартiвливому, але нi для кого не образливому тонi. "Звичаї запорожцiв дивнi, вчинки хитрi, а мова й вигадки гострi й переважно схожi на глузування".


Бібліотекар

Але були речi, до яких козаки ставилися дуже серйозно i нiколи не брали на сміх. Це — вiра християнська. У них був закон - пiд час бойових дiй не вбивати дiтей, часто з походу привозили хлопчикiв на Сiч, там були школи, де вони вчилися читання, спiвiв i письма, це - шаноба до старих.

Цікаво, що документи засвідчують про обов’язкове зведення школи при козацькій церкві.


Дьомін Дмитро

Запорізька школа навчала письма, церковного читання, хорового співу та музики. Гадаємо, не даремно оповідають про запорожців, що між ними були «такие грамотеи, что и в Лавре, и в столицах редко отыскать можно было подобных им...» За переписом 1763 року з 28 чоловік, які перебували в одному курені, було 15 письменних.


Бібліотекар

На Сiчi, як оповiдають сучасники, часто можна було побачити вже немiчних дiдiв, оточених увагою i повагою козакiв. Небагатьом щастило уцiлiти в битвах i походах i дожити до глибокої старостi, а хто вже дожив i не пiшов у монастир, як здебiльшого робили в цьому вiцi запорожцi, а лишався на Сiчi, той був тут у становищi особливому. Без них не обходилася жодна козацька рада, до їхнього слова прислухалися найбiльше. Часом саме воно й ставало вирiшальним.


Дьомін Дмитро

За злодiйство на Сiчi карали на смерть. Всi ж козаки, що належали до запорозького вiйська, вважалися за рiвних i звали себе товаришами або братчиками. Козаки все життя проводили у небезпецi, яка чатувала на них з усiх бокiв. Тому й були вони витривалi на холод, спеку, голод, спрагу. Вставали ж козаки до сходу сонця, вiдразу вмивалися холодною водою (джерельною чи рiчковою), молилися Богу, потiм снiдали, курили люльку, розповiдали про власнi подвиги на вiйнi.


Бібліотекар

Січ на Україні була не одна, найбільша кількість їх знаходилась у Дніпропетровській області. Кошовим отаманом однієї з яких був наш славетний земляк Іван Сірко, який за своє життя не програв ні однієї битви, але за часи правління Катерини ІІ всі козацькі Січі були зруйновані. Залишки земляних укріплень збереглися на Хортиці і сьогодні. Це Запорозька Січ, будівництво якої здійснювалося уже в більш пізній період гетьманом Сагайдачним.


Дьомін Дмитро

Багато цікавих описів, звісток про козаків залишили мандрівники із різних країн світу. Серед них – австрійський посланець Еріх Лясота.

Він пише: «Мешканці України, які сьогодні всі називають себе козаками і які з гордістю носять це ім'я, мають гарну постать, бадьорі, міцні, спритні до всякої роботи, щедрі і мало дбають про нагромадження майна, дуже волелюбні і не здатні терпіти ярма, невтомні, сміливі і хоробрі. Мова козаків є слов'янською. Вона дуже ніжна і сповнена надзвичайно витончених зворотів».


Бібліотекар

18 вересня 1965 року Рада Міністрів УРСР прийняла постанову «Про увічнення пам’ятних місць, пов’язаних з історією Запорізького козацтва».

Цією постановою територія острова Хортиця оголошена Державним історико-культурним заповідником.

На острові діє музей історії Запорозького козацтва, завершується будівництво Історико – меморіального комплексу «Запорозька Січ».

 

Дьомін Дмитро

У серцях сучасних запоріжців острів Хортиця назавжди залишиться святим легендарним місцем героїчного минулого незалежної України.

 

Бібліотекар

Відшуміла козаччина, стали історією її славні походи, славні бої. Але підростають достойні нащадки козаків.

Багато людей чимало зробили, щоб відкрити козацькі скрині, і тепер прагнуть дати кварту чистої джерельної води зі струмка козацької криниці. А чи ж були у козаків скрині? Дійсно, кожному відомо, що у козаків, насамперед, був кінь стрімкий, шабля гостра, шаровари червоного кольору.

А що ще ви знаєте про козаків? Давайте – но пригадаємо історію.

Зараз ми пропонуємо вам прийняти участь у нашій козацькій вікторині.

 

Козацька вікторина.

1. Хто такі козаки? (Вільні, озброєні люди, стражі);

2. Що таке курінь ( Товариство козаків);

3. Що таке Січ? (Оборонне укріплення);

4. Як називається герб України? (Тризуб);

5. Що символізує герб України? (Волю);

6. Як називалися козацькі судна? (Чайки);

7. Назвіть елементи козацького одягу:

- шаровари;

- жупан;

- кожух;

- вишита сорочка;

- пояс з китицями.

8. Символ гетьманської влади (Булава);

9. Козаки голили голови, залишаючи довге пасмо на тім'ї, яке закладали за вухо. Як воно називалось? (Оселедець);

10. Якої віри були козаки? (православної);

11. Хто вважався Покровителькою та заступницею Січі? (Пресвята Богородиця Покрова);

12. Який народний танець є і бойовим мистецтвом козаків? (Гопак);

13. Назвіть фірмові страви козаків (Куліш, вареники, галушки, узвар, мед, квас, борщ);

14. Назвіть українські національні символи (Тризуб – герб, прапор, гімн);

15. Яку назву в давнину мала ріка Дніпро? (Борисфен, Славутич);

16. З чого виготовляли козацькі човни – чайки? (З липи, дуба, верби), скільки козаків сідало в одну чайку? (50 – 70 ).

 
Дьомін Дмитро

Усе своє життя козак присвячує духовному поступу, самовдосконаленню, пiзнанню свiту, поважає науки, мистецтво, ремесла, прагне стати людиною обiзнаною, широко ерудованою, майстром обраної справи, добрим i мудрим порадником.

 

Бібліотекар

Козак - щирий захисник iсторико-культурної спадщини України i навколишнього середовища. Вiн лицар духу i честi. Поважати козацьку старовину, працювати в iм'я вiдродження України - його обов'язок. Вiн той, хто з дитинства не сприймає зверхностi над собою.

То – ж бо з гідністю несімо це горде ім'я козаків і далі в віка!


(Слайд –шоу)

 

Дьомін Дмитро

У духовному й політичному житті кожного народу є визначні події й роки, які назавжди входять в його історію, свідомість, визначають характер буття, місце і роль країни у світі.

 

Бібліотекар

Ми свідки історії, історія – це ми…Події в Україні починаючи з листопада минулого року тривожать та не залишають байдужими жодного громадянина країни. Ми живемо у непростий час – час змін.

 

Дьомін Дмитро

Революція, яка відбулася нещодавно у Києві, довела, що український народ єдиний. Тепер маємо і в нашій історії такі події, що перед усім світом засвідчили прагнення українського народу до вільного, щасливого життя. І козаки як справжні патріоти України не залишилися осторонь цих подій.


Фільм козаки в АТО


Бібліотекар

Суворі реалії життя довели, що патріотичне виховання по прищепленню громадянам любові до своєї рідної землі і розуміння потреби захищати свою Батьківщину – це основне питання виживання нашої держави. Тому сьогодні на виховному заході присутній справжній захисник нашої неньки –України, учасник АТО, випускник нашого ліцею який навчався за професією «Слюсар з ремонту автомобілів» з 2010 по 2013 роки - Борищук Сергій, який розповість нам про події на сході України.

 

Виступ

Фільм меч Арея без звука

 
Дьомін Дмитро

Але, як це не сумно говорити, жодна революція не проходить мирним шляхом – без жертв. Жертви завжди є з обох сторін. Ми хочемо, щоб кожен громадянин України згадав, за що він любить свою країну, свою рідну землю. І кожен усвідомив за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвували своїм життям «Небесна сотня» і випускники нашого ліцею які були учасниками АТО це - Станіслав Дубяга, Роман Краковецький та Олексій Кудінов.


Бібліотекар

Вшануємо пам'ять цих героїв хвилиною мовчання.

Тож, друзі, борімося за відродження рідної мови, національної культури, проникаймо в таємниці історії. Нехай метою вашого життя стане реалізація Акту про державний суверенітет України. Любімо Україну, шануймо її народ і себе. Хай кожен із вас добрими ділами стверджує, що козацькому роду нема переводу!

На цьому наш виховний захід закінчено. Дякуємо всім за увагу!